واکنش وزیر بهداشت به حادثه اصفهان:حواشی آن غیرطبیعی است

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه همه چیز در رابطه با آنفلوانزا در کشور تحت کنترل است و جای نگرانی نیست، گفت: در رابطه با حادثه اصفهان تصور می‌کنیم برخی به دنبال التهاب علیه پزشکان هستند.

سید حسن هاشمی در همایش تجلیل از سه دهه مدیریت جهادی در عرصه تولید و خدمات حوزه سلامت کشور در رابطه با موضوع آنفلوانزا اظهار داشت: نوع آنفلوانزا ایجاد شده که در حال حاضر سبب مشکلاتی در برخی از استان‌ها شده است از سال ۶۵ وجود داشته و هر ساله موجی از آن تشکیل و سپس فروکش می‌کند.

وی با اشاره به اینکه یک ماه از اولین گزارش فوتی در مورد ابتلا به آنفلوانزا می‌گذرد، افزود: البته فوت این افراد به دلیل بیماری‌های زمینه‌ای بوده است.

وزیر بهداشت با تأکید بر اینکه همه چیز در رابطه با آنفلوانزا در کشور تحت کنترل است، ادامه داد: اگر نگرانی در این زمینه وجود داشته باشد من خودم اعلام خواهم کرد و در عین حال فردا برای چهارمین بار یک تیم در کرمان تشکیل و شورای عالی سلامت و امنیت قضا وضعیت را در کرمان بررسی می‌کند. خودم نیز در این جلسه حضور خواهم داشت.

هاشمی گفت: رسانه‌ها نباید در مسیری باشند که مردم احساس نگرانی کنند، نیاز به واکسن برای همه افراد نیست و ایجاد موج نگرانی از جانب رسانه‌ها می‌تواند حاصل آن افزایش استفاده از واکسن باشد.

وی گفت: بهتر است آمار مبتلایان به آنفلوانزای H1N1 تنها از طریق مدیر مرکز بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت و یا معاون بهداشت اعلام شود چرا که خبر استان‌ها مورد تأئید وزارت بهداشت نیست.

وی افزود: هیچ نظام سلامتی در دنیا نیست که مردم آن رضایتمندی کامل داشته باشند البته رضایتمندی نسبی وجود دارد و ما برای رسیدن  به ایده‌آل فاصله زیادی داریم و نیاز است که مجلس و دولت کمک کنند.

وزیر بهداشت در رابطه با قیمت‌گذاری تولیدات دارویی گفت: باید برای حمایت از تولیدکننده‌ها مشوق‌های جدی تعریف شود تا جوانان علاقه‌مند و عالم در جهت انجام خدمات گام بردارند.

وی تصریح کرد: تحقق سخنان مقام معظم رهبری در مورد اقتصاد مقاومتی در حوزه سلامت با اجرا شدن طرح تحول بیشتر مورد توجه قرار گرفته البته در این حوزه قانون‌گذاری و تأمین منابع باید مورد توجه قرار گیرد و تا امروز همه چیز در هاله‌ای از رودربایستی بوده است.

هاشمی در مورد انتقاد حجت‌الاسلام ابوترابی نائب‌رئیس مجلس گفت: در مورد اینکه بخش‌های خدماتی نباید به بودجه عمومی متصل شوند ما این موضوع را قبول نداریم در بخش سلامت دولت‌ها، مجالس و کشورها هزینه می‌کنند و مردم توان پرداخت همه هزینه‌ها را ندارند.

وی گفت: آنچه در مورد یک درصد مالیات بر ارزش افزوده گفته شده است را نیز نمی‌پذیریم و نباید در این زمینه حاشیه‌سازی کرد. دستگاه‌های نظارتی موظف به نظارت در این زمینه‌ها هستند.

وزیر بهداشت در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چرا شهرستان پاکدشت پزشک متخصص اندک دارد، گفت: در شهرهای زیر ۲۰هزار نفر پزشک عمومی کم نداریم ولی در حوزه متخصص این کمبود وجود دارد. طی دو سال گذشته ۷هزار و ۵۰۰ پزشک متخصص را توزیع کرده‌ایم که هیچکدام در تهران و حاشیه آن نبوده‌اند. حاشیه تهران محرومیت جدی و شدید در حوزه سلامت دارد.

وی اعلام کرد: تا قبل از پایان سال در پاکدشت مجهزترین تخت بیمارستانی افتتاح می‌شود.

وزیر بهداشت در مورد حادثه اصفهان و شکافتن بخیه‌های چانه پسربچه چهارساله اظهار کرد: در مورد این اتفاق باید بپذیریم که حواشی آن غیرطبیعی است. اصل ماجرا وقتی با تأخیر به ما گزارش شد بلافاصله دو تیم به اصفهان رفتند. همچنین معاون درمان روز گذشته جهت بررسی این مسئله به اصفهان سفر کرد.

وی افزود: جلسه رسیدگی به تخلفات اداری توسط سازمان نظام‌پزشکی تشکیل شد و آنچه مربوط به ما بود انجام دادیم، رئیس، مدیر بیمارستان، همچنین بازرسی و حراست بیمارستان توبیخ شدند.

هاشمی اعلام کرد: این افراد علاوه بر معرفی به دادگاه تخلفات اداری از سمت خود برکنار شدند. سلامت مردم برای ما مهم است و این مسئله می‌تواند بازدارنده باشد.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه بررسی تخصصی این مسئله در بخش نظام‌پزشکی و دستگاه قضا است، گفت: باید این مسئله را تحقیق کرد. در شرایط عادی کسی که سلامت روان دارد این کار را نمی‌کند.

وی تصریح کرد: باید بپذیریم که گستردگی این موضوع اندازه حواشی آن نیست. من تصور می‌کنم بخشی به دنبال انتقام از پزشکان هستند که خدمتگزار جامعه‌اند. در اربعین حسینی همکاران ما حین خدمت جان خود را از دست دادند و خدمات پزشکان بر کسی پوشیده نیست. تخلف در هر سیستمی ممکن است و مهم واکنش بوده که وزارت بهداشت سریع و بدون چشم پوشی وارد این مسئله شد و اقدامات لازم را انجام داد.

 
منبع: فارس

نوشته شده توسط admin در چهارشنبه, ۱۸ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۳ ق٫ظ

دیدگاه