میزگرد تخصصی پیشگیری از معلولیت های ناشی از ازدواجهای فامیلی

بنا به بررسی پرونده های مددجویان بهزیستی لرستان و بنا بر خوداظهاری که از آنها صورت گرفته هم اکنون ۵۰ هزار معلول در این استان تحت پوشش برنامه خدمات توانبخشی ناشی از اختلالات ژنتیکی مادرزادی قرار دارند.
متخصصان و کارشناسان امور اجتماعی در این استان بر این باورند که عدم آگاهی مردم ، ازدواج های فامیلی و تعصب های قومی بالا در ارتباط با تاکید بر ازدواج های فامیلی از جمله عوامل بروز و شیوع معلولیت ها در لرستان به شمار می رود.
در میزگرد خبری که در ایرنا لرستان با این موضوع برگزار شد با دعوت از کارشناسان ، متخصصان و پژوهشگران فعال در مسایل اجتماعی این استان ضمن ارائه آماری از شمار مبتلایان به معلولیت های ناشی از ازدواج های فامیلی علاوه بر بررسی علل و عوامل ایجاد کننده این مشکل و همچنین ارائه راهکارهای پیشگیرانه بر لزوم و ضرورت انجام مشاوره های ژنتیک قبل از ازدواج تاکید شد بنابر گفته کارشناسان حاضر در این میزگرد به طور تخمینی ۶۰۰ هزار نفر در استان لرستان تحت تاثیر پدیده معلولیت قرار دارندکه بنابر آمار موجود بیشتر افراد در معرض معلولیت های ناشی از ازدواج های فامیلی در مناطق دور افتاده و روستایی استان قرار گرفته در حالی است که حدود ۳۲ تا ۴۰ درصد جمعیت استان را روستائیان تشکیل می دهند.
 ۶۰۰ هزار نفر در لرستان تحت تاثیر معلولیت قراردارند.
در این میزگرد که جمعی از کارشناسان و متخصصان از جمله دکتر حیدری مدیرکل بهزیستی استان ،دکترفرهاد طهماسبی معاون مدیرکل امور اجتماعی استان ،مولود جافریان رئیس گروه بیماری های غیر واگیر دانشگاه علوم پزشکی لرستان ، ابتسام داشی معاون پیشگیری بهزیستی فاطمه زهرا توکلی معاون توانبخشی بهزیستی لرستان و دکتر امیر رضایی مشاور و مسئول مرکز ژنتیک شهرستان نورآباد حضور داشتند
مدیرکل بهزیستی لرستان گفت : ۲۵ در صد افراد جامعه تحت تاثیر معلولیت قرار دارند و در جوامع توسعه نیافته این میزان تا سه و چهار برابر نیز می رسد.
اسداله حیدری با بیان اینکه ۱۸۰ هزار نفر در لرستان دچار معلولیت و ناتوانی هستند افزود: با توجه به اینکه این افراد حداقل سه یا چهار نفر دیگر را در خانواده تحت تاثیر قرار می دهند پس می توان گفت ۶۰۰ هزار نفر در لرستان تحت تاثیر معلولیت و ناتوانی اعضاء خانواده قرار دارند.
به گفته وی یکی از علل عمده بروز معلولیت ها در لرستان ناشی از بافت عشیره ای و تعصبات قومی است و آنچه که امروز در حوزه اجتماعی جامعه لرستان را تهدید می کند معلولیت های ناشی از ازدواج های فامیلی است.
حیدری با بیان اینکه رویکرد بهزیستی در این ارتباط تاکید بر برنامه های پیشگیری است اما صدای کارشناسان خبره بهزیستی و متخصصان این عرصه به گوش مردم نمی رسد گفت : بنابر قانون جامع حمایت از معلولان رسانه ملی باید در هفته دو ساعت در زمان مطلوب خود را به مسائل معلولین اختصاص بدهند .
وی تصریح کرد : با توجه به اینکه وجود یک فرزند معلول بدون شک افسردگی اطرافیان و سایر اعضای خاواده را به دنبال دارد پیشگیری از تولد حتی یک نوزاد معلول در یک خانواده کاری با ارزش و با اهمیت است.
مدیرکل بهزیستی لرستان اظهار کرد: علاوه بر این باید شرایط به گونه ای فراهم شود تا فرد معلول همانند سایر افراد در شرایط رفاهی یکسانی قرار گیرد تا او نیز به عنوان یک انسان حضور مطلوب و قابل قبولی در جامعه داشته باشد.
به گفته وی در این صورت فرد معلول کمتر دچار آسیب های اجتماعی متعاقب از تنهایی و انزوا در جامعه می شود.
وی همچنین گفت : راحت بودن ازدواج های فامیلی در استان لرستان یکی از مشکلاتی است که منجر به تولد نوزادانی می شود که دچار درجاتی متنوع از معلولیت های جسمی و یا ذهنی می شوند.
مدیرکل بهزیستی استان لرستان اضافه کرد: در گذشته رویکرد سازمان بهزیستی تاکید بر خدمات توانبخشی بود در حالی که اکنون رویکرد سازمان تاکید بر خدمات پیشگیری است.
حیدری افزود: عدم آگاهی مردم ، ازدواجهای فامیلی و تعصب های قومی در ارتباط با تاکید بر ازدواجهای فامیلی از جمله عوامل روز و شیوع معلولیت ها در استان به شمار می رود.
وی ارائه خدمات تخصصی را از جمله اقدامات معاونت های تخصصی و تشکیلاتی بهزیستی بر شمرد و افزود: یکی از رویکردهای جدید و جدی بهزیستی پیشگیری از معلولیت هاست و با توجه به اینکه ارائه خدمات و نگهداری از معلولان کاری پر هزینه است باید به دنبال پیشگیری بود.
حیدری با بیان اینکه رویکرد پیشگیرانه در خصوص آسیب های اجتماعی نیز مورد توجه باید قرار گیرد افزود : همانگونه که در مورد آسیب های اجتماعی زمانی که جامعه ، خانواده و فرد درگیر مشکلاتی حاد می شوند بعد به برخی حمایت های هزینه بر پرداخت می شود در زمینه معلولیت نیز این نگرش وجود دارد در حالی که با برخی اقدامات ساده و کم هزینه می توان از همان ابتدا مانع از بروز بسیاری از مشکلات شد.
**لزوم وجود یک مرکز رصد آسیب های اجتماعی
حیدری در ادامه گفت: باید مرکزی برای رصد مسائل اجتماعی وجود داشته باشد تا بتوان به طور دقیق و در قالب تحقیق و پژوهش به نتایج و اطلاعات دقیق در ارتباط با علل آسیب های اجتماعی دست یافت..
وی گفت: یکی از برنامه های بهزیستی در سال آینده اختصاص بخشی از بودجه مربوط به پژوهش در راستای ایجاد مرکزی برای بررسی معلولیت های مختلف و علل آنها در این استان است.
مدیر کل بهزیستی استان لرستان اضافه کرد: در این زمینه هنوز بررسی های دقیق انجام نشده ولی به صورت فوریتی و برای اعمال برنامه ریزی های کوتاه مدت ، پرونده های موجود در بهزیستی مورد بررسی قرار گرفته است.
حیدری افزود: بنا بر بررسی روندهای موجود در حال حاضر یکی از مهمترین علت های بروز معلولیت های ژنتیکی در لرستان ازدواج های فامیلی است که باید برنامه ریزی های پیشگیرانه ای در جهت توسعه مراکز مشاوره ژنتیک و آگاه سازی مردم در اولویت قرار گیرد.
مدیرکل بهزیستی استان لرستان یادآور شد : از دیگر برنامه های سازمان بهزیستی امضای تفاهم نامه با دستگاه های مرتبط از جمله ثبت اسناد و ثبت احوال است که هیچ ازدواجی را بدون انجام مشاوره های قبل از ازدواج ثبت نکنند.
حیدری همچنین گفت: واقعیت امر این است که ابزاری برای رساندن صدای مشاور و متخصص بهزیستی به مردم وجود ندارد در حالیکه این حق مردم در نواحی محروم است که در این زمینه اطلاع رسانی شوند.
وجود روستاهایی در لرستان که ۲۰ درصد آنها را افراد معلول تشکیل می دهند.
حیدری با بیان اینکه هم اکنون در استان لرستان روستاهایی هستند که ۲۰ درصد جمعیت آنها را معلولین تشکیل می دهند گفت اگر چنین اتفاقی در جوامع پیشرفته که اساس توسعه را انسان قلمداد می کنند رخ می داد قطعاً به عنوان یک فاجعه مطرح می شد.
وی افزود : تا زمانی که مردم آگاهی نداشته باشند و صدای متخصصان علمی به گوش جمعیت هدف نرسد نمی توان وضع موجود را کنترل کرد البته یکی دیگر از عوامل عدم مراجعه مردم جهت آزمایشات ژنتیک هزینه بالای آن است چون جمعیت مولد جامعه بیشتر از طبقه فرودست هستند.
 منبع : پایگاه اطلاع رسانی بهزیستی استان لرستان

نوشته شده توسط admin در سه شنبه, ۲۷ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۱ ق٫ظ

دیدگاه