معاون عمرانی استاندار لرستان گفت: آتش‌سوزی سالانه سبب از بین رفتن ۲۶۰۰هکتار از جنگل‌های استان می‌شود

 محمد اصلانی در جلسه ستاد مقابله و پیشگیری از حریق، به بارندگی‌های اخیر در استان لرستان اشاره و بیان کرد: در سال زراعی جاری ۱۸ میلیارد متر مکعب آب باران در لرستان نازل شده که ۴ میلیارد متر مکعب آن در بارش‌های  ۹۰ ساعته هفته گذشته بود.

وی افزود: محاسن این بارش‌ها از خسارات به وجود آمده بسیار بیشتر بوده است و در واقع خسارات وارد شده نسبت به میزان مورد انتظار کمتر بود چرا که بارندگی‌های خوب گذشته مراتع را برای این بارش‌ها آماده کرده بود.

معاون عمرانی استاندار لرستان مراتع و جنگل‌ها در تثبیت خاک بسیار ارزشمند برشمرد و عنوان کرد: آنچه که استان لرستان را نسبت با دیگر مناطق کشور متمایز می‌کند میزان بارش‌های سالانه، جنگل‌ها و مراتع غنی موجود است چنانکه مراتع لرستان از غنی‌ترین مراتع کشور محسوب می‌شوند.

اصلانی خاطرنشان کرد: جهت کاشت یک درخت بلوط باید هزینه و زمان زیادی صرف شود و خداوند با قرار دادن جنگل‌های بلوط، نعمت بسیار ارزشمندی به استان لرستان داده است ولی متاسفانه بیشتر افراد جامعه قدر این نعمت‌های الهی را نمی‌دانند.

وی اظهار داشت: آتش‌سوزی سالانه سبب از بین رفتن دو هزار و ۶۰۰ هکتار از جنگل‌های استان می‌شود.

وی گفت: راه‌حل‌های بسیار آسانی برای حفاظت از جنگل‌ها وجود دارد که برای اجرای آنها به اعتبارات زیادی هم نیاز نیست و از آنجایی که اعتبارات استانی ما برای حفاظت از جنگل‌ها محدود است باید برنامه‌ریزی مناسبی در این زمینه داشته باشیم.

معاون عمرانی استاندار لرستان بیان کرد: شیوه‌نامه حفاظت از جنگل‌ها که عمل به آن برای همه دستگاه‌ها و به‌ویژه اداره منابع طبیعی اجباری است، باید هر چه سریعتر تدوین شده و تا پایان مردادماه  ابلاغ شود.

اصلانی گفت: باید از ظرفیت دهیاران و شوراهای اسلامی روستاها و همچنین افراد با نفوذ در روستا برای اطفاء حریق جنگل‌ها استفاده لازم را ببریم.

معاون استاندار لرستان بر ایجاد برنامه‌های مناسب توسط صدا و سیما برای فرهنگ سازی در زمینه حفاظت از منابع طبیعی و جنگل‌ها تاکید نمود و خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش دارای ظرفیت بسیار مهمی برای فرهنگ‌سازی است که متاسفانه تاکنون از این ظرفیت استفاده نکرده‌ایم لذا باید در مدت باقی مانده از سال تحصیلی نسبت به قرار گرفتن اهمیت جنگل ‌ها و حفاظت از آنها در موضوع  انشاء دانش‌آموزان توجه شود.

وی افزود: سازمان بسیج یک ظرفیت بسیار بالا برای حفاظت از جنگل‌ها در زمان حریق دارند که باید از آن بخوبی استفاده کرد.

اصلانی اظهار داشت: حدود ۷ میلیارد ریال برای اطفاء حریق و حفاظت از جنگل‌های لرستان از محل اعتبارات استانی در نظر گرفته شده است ولی دستگاه‌ها باید از ردیف‌های ملی نیز در این زمینه استفاده کنند.

معاون استاندار لرستان بیان کرد: متاسفانه ریشه بیشتر آتش سوزی‌ها عمدی است لذا باید در این زمینه آسیب‌شناسی لازم صورت بگیرد و باید نسبت به پیشگیری و اقدامات پیشگیرانه از آتش‌سوزی جنگل‌ها توجه ویژه داشته باشیم.

وی افزود: سازمانهای مردم نهاد در استان لرستان ظرفیت بی بدیل و کم نظیری دارند که باید در جهت حفاظت از محیط زیست از آنها نهایت استفاده را ببریم، ولی متاسفانه تا کنون از این ظرفیت‌ها بخوبی استفاده نکرده‌ایم.

اصلانی گفت: با توجه به اهمیت جنگل‌ها و منایع طبیعی فرمانداران باید هر ماه سه جلسه ستاد مقابله و پیشگیری از حریق تشکیل دهند.

منبع: روابط عمومی استانداری لرستان

نوشته شده توسط admin در چهارشنبه, ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۸:۴۲ ق٫ظ

دیدگاه